LOB
dla studenta

Akademia Odpowiedzialnego Biznesu 2011 - relacja z wydarzenia

75 studentek i studentów z całej Polski, 12 warsztatów na temat ekologii, ekonomii i etyki, gra strategiczna, wykład gościa specjalnego – prof. Jana Jonkera z Holandii oraz panel dyskusyjny to podsumowanie Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2011. Konferencja odbyła się 13-14 maja w Warszawie. Jej motywem przewodnim był „e-CSR, czyli ekonomia-ekologia-etyka”.

Spotkanie rozpoczęło się dyskusją panelową na temat „Nowych trendów w odpowiedzialnym biznesie” w której wzięli udział: Bartłomiej Roch Remisko (Grupa TP), Dariusz Szwed (Zieloni 2004), Patrycja Romaniuk (Fundacja Sendzimira, CRS), Krzysztof Ziemnowicz (Uniwersytet Karoliny Północnej w USA) oraz Magdalena Kostulska (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP). Panelistki i paneliści poruszyli wiele wątków, m.in. temat zielonej gospodarki, różnorodności w firmie, edukacji ekologicznej a także szans jakie daje połączenie elementów ekologii, ekonomii i etyki.

Prof. Krzysztof Ziemnowicz zwrócił uwagę, na to, że zagadnienia zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego biznesu są słabo rozwinięte w Stanach Zjednoczonych w porównaniu do Europy. Patrycja Romaniuk wytłumaczyła skąd się wzięła koncepcja Potrójnej Lini Przewodniej i że tak naprawdę jej angielska nazwa Triple Bottom Line wskazuje na to, że połączenie – people – profit – planet ma duży związek z finansową działalnością przedsiębiorstwa i rachunkiem zysków i strat. Bartłomiej Roch Remisko z kolei mówił o strategicznym podejściu do odpowiedzialnego biznesu, które polega na czymś więcej niż tylko społecznym zaangażowaniu, podając przykład wprowadzania zasad zielonego IT do firmy. Z kolei Dariusz Szwed opowiedział o założeniach Nowego Zielonego Ładu oraz możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego bez wzrostu PKB. Działalność UNDP oraz aspekty funkcjonowania Global Compact przybliżyła zaś Magdalena Kostulska.

W ciągu dwóch dni uczestniczki i uczestnicy konferencji wzięli udział w 12 warsztatach. Wśród nich były: Odpowiedzialność oczami inwestora (SRI) (Jacek Dymowski, Kulczyk Investments ds. CSR), Firma z ekologią w tle (Jakub Siewko, Katarzyna Mróz, PGNiG S.A.) e-CSR – nowe technologie i odpowiedzialny biznes (Łukasz Tondys, Paweł Opioła, Orange Labs – Telekomunikacja Polska), Standardy CSR (Paulina Kaczmarek,PwC), Marketing w kolorze zielonym (Barbara Szczęsna, Goodbrand & Company Polska, CR Navigator), Firmy nieodpowiedzialne – gdzie szukać informacji o złych praktykach? (Grzegorz Piskalski, Fundacja CentrumCSR.PL).

W drugim dniu konferencji zaś odbyły się następujące warsztaty:: Zmierzyć CSR (Jarosław Lepka NUTRICIA Polska Sp. z o.o.), Nie tylko wiatr – nowe źródła energii (Przemysław Oczyp, Forum Odpowiedzialnego Biznesu), Pracownicy zaangażowani w firmie i poza nią (Anna Karolska, Katarzyna Białach, NUTRICIA Polska Sp. z o.o.), Bottom of Pyramid – Globalna piramida ekonomiczna (Karolina Szlasa, Forum Odpowiedzialnego Biznesu), Kulisy Fair Trade (Paulina Pajkiert, Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My"), Czy można mówić samą prawdę? – o komunikacji etycznej (Agata Rudnicka, Uniwersytet Łódzki, CSR Impact).

Uzupełnieniem konferencji była gra strategiczna „Łowisko”, którą przygotowałaPracownia Gier Szkoleniowych. Jak o grze mówią jej twórcy – uwypukla ona rolę przywódców, którzy biorąc odpowiedzialność za wspólne dobro, muszą przekonać innych do wypracowania mechanizmów chroniących wspólne zasoby. W grze uczestnicy doświadczają: dylematów realizowania strategii zrównoważonego rozwoju, dylematów współpracy i komunikacji w sytuacji ograniczonego zaufania, relacji - cel wspólny a cel indywidualny, roli skutecznego przywództwa, roli rzetelnej komunikacji i informacji, konsekwencji przyjęcia krótkofalowej vs długofalowej perspektywy

Gościem specjalnym konferencji był Jan Jonker, profesor w Nijmegen School of Management w Holandii. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na styku zarządzania i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), w szczególności w zakresie rozwoju koncepcji i strategii biznesowych, z naciskiem położonym na implementację. Wśród jego kluczowych zainteresowań znajduje się również rola biznesu we współczesnym społeczeństwie. Zaprezentował on wykład pt: "CSR and SD and the Changing Bottom Lines of Organisations", w którym zwrócił uwagę na zmieniającą się rolę, funkcje i obowiązki współczesnych przedsiębiorstw, które mają zaspokajać potrzeby i oczekiwania w sposób zrównoważony. W ten sposób tworzona jest wartość dla wielu różnych podmiotów, wszystkich interesariuszy firmy. Wymienił też kapitały: ludzki, społeczny, naturalny i instytucjonalny jako podstawy realizacji zasad CSR i SD w organizacji.

Akademia Odpowiedzialnego Biznesu to konferencja skierowana do studentek i studentów zainteresowanych odpowiedzialnym biznesem i zrównoważonym rozwojem organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach programu edukacyjnego Liga Odpowiedzialnego Biznesu.

Partnerzy Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2011: PwC, Grupa TP, Fundacja Kronenberga, Nutricia, PGNiG. Partnerzy medialni: Kariera, Dla Studenta, Students.pl, www.odpowiedzialnybiznes.pl, CR Navigator, kampaniespołeczne.pl, RP.PL.

Więcej o konferencji tutaj.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

Harmonogram Akademia Odpowiedzialnego Biznesu 2011

 

HARMONOGRAM KONFERENCJI*:

Dn.

Godz.

 

13.05

8:00-9:00

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

 

9:00-9:30

Rozpoczęcie Konferencji, Powitanie Uczestników

 

9:30-11:00

Panel dyskusyjny: Nowe trendy w odpowiedzialnym biznesie – wyzwania i perspektywy

 

11:00-11:15

Przerwa kawowa

 

11:15-12:45

Warsztaty 1 (równolegle w grupach ekologia, ekonomia, etyka)

 

12:45-13:45

Lunch

 

13:45-15:15

Warsztaty 2 (równolegle w grupach ekologia, ekonomia, etyka)

 

15:15-15:30

Przerwa kawowa

 

15:30-18:00

GRA STRATEGICZNA – Pracownia Gier Szkoleniowych

 

18:00-19:30

Film 1**

 

19:30-20:30

Kolacja

 

20:30-22:00

Film 2

 

22:00-23:00

Film 3

14.05

8:00-9:00

Śniadanie

 

9:00-9:30

Podsumowanie pierwszego dnia konferencji

 

9:30-11:00

Wykład – prof. Jan Jonker, Nijmegen School of Management, Holland

 

11:00-11:15

Przerwa kawowa

 

11:15-12:45

Warsztaty 3 (równolegle w grupach ekologia, ekonomia, etyka)

 

12:45-13:45

Lunch

 

13:45-15:15

Warsztaty 4 (równolegle w grupach ekologia, ekonomia, etyka)

 

15:15-16:00

Podsumowanie Konferencji

 

 

*Harmonogram konferencji może ulec zmianie

** Kolejność filmów wybrana zostanie przez uczestników konferencji

 

Głosowanie na filmy prezentowane podczas AOB 2011

 

Filmy prezentowane były podczas Festiwalu Filmowego WatchDocs - Prawa Człowieka w Filmie podczas cyklu: "Pieniądze mają się dobrze".

 

 

Reżyseria: Malcolm Rogge

Ekwador, Kanada, 2008, 92 min

Mieszkańcy niewielkiej wioski Junin w ekwadorskiej dżungli stają do walki z kanadyjską korporacją, zamierzającą stworzyć na ich ziemi gigantyczną kopalnię miedzi. Obiecując nowe miejsca pracy i nie stroniąc od przekupstwa, zagraniczni inwestorzy doprowadzają do podziału społeczności na "górników" i "ekologów". Mnożą się kolejne incydenty, których celem jest zastraszenie przeciwników budowy kopalni. Obojętna postawa władz prowadzi do eskalacji konfliktu. W jednej z najbardziej zapadających w pamięć sekwencji filmu banda ochroniarzy wysłanych przez korporację dla uciszenia niepokornych zostaje wspólnymi siłami społeczności wzięta do niewoli podczas brawurowej, ale wolnej od przemocy akcji obywatelskiego oporu. Film Malcolma Rogge to rzadki przykład dokumentu społecznie zaangażowanego wolnego od ideologicznego zacietrzewienia i jednocześnie naprawdę podnoszącego na duchu. Mieszkańcom Junin udało się dokonać rzeczy na pozór niemożliwej: zjednoczyć się i pokonać giganta, dysponującego najpotężniejszą bronią na Ziemi - pieniędzmi.

 

 

Błękitne złoto (Blue Gold: World Water Wars)

Reżyseria: Sam Bozzo

USA, Kanada, 2008, 90 min

Woda, niegdyś powszechnie uważana za wspólne dobro ludzkości, w coraz większym stopniu staje się towarem - i to coraz bardziej deficytowym. Nad-rozwój rolnictwa i przemysłu w krajach bogatej Północy sprawia, że wody zaczyna po prostu brakować. O wciąż kurczące się zasoby rywalizują międzynarodowe korporacje, prywatni inwestorzy i wielcy gracze na politycznej szachownicy. W sytuacji niedoboru dostęp do błękitnego złota staje się ważną kartą przetargową, przy pomocy której można osiągnąć rozmaite cele. Czy rzeczywiście wojny przyszłości będą się toczyły o wodę? Film Sama Bozzo ukazuje ludzi, którzy na całym świecie walczą o prawo dostępu do wody przy pomocy różnych środków: od protestów w szkołach, poprzez polityczne naciski, aż po boje sądowe i krwawe rewolucje. Niejedna ze starożytnych cywilizacji upadła z powodu nieodpowiedniego zarządzania zasobami wody. Co stanie się z naszą?

 

 

Za 10 dni, a może za 10 lat... (Dans 10 jours ou 10 ans...)

Reżyseria: Gwenaël Breës

Belgia, 2008, 89 min

Cyniczny, nie pozbawiony humoru dokument Gwenaëla Breësa bez ogródek ukazuje walkę o przetrwanie w centrum Brukseli. W dzielnicy Midi toczy się bowiem wojna o każdy kolejny metr kwadratowy gruntu. Jakie to uczucie, kiedy nagle w łazience znika jedna ze ścian? To oczywiście zapewne tylko przypadek, po prostu nieuważny operator koparki, burzący kamienicę obok, zagapił się na moment i w efekcie tuż obok wanny nagle pojawiła się kilkupiętrowa przepaść. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to wcale przypadkowe wydarzenie, a jeden z wielu sposobów na pozbycie się niewygodnych lokatorów z budynku stojącego na miejscu planowanej inwestycji. Jak uprzykrzyć im życie do tego stopnia, żeby uznali się za pokonanych i wynieśli? Można postawić kontener na gruz tak blisko drzwi wejściowych, że nie da się ich otworzyć, można rozpoczynać i kończyć pracę o nieludzkiej porze... Mieszkańcy domów przeszkadzających developerowi są pozostawieni sami sobie: nie pomoże im ani burmistrz, ani lokalni politycy, ponieważ to właśnie im zależy na nowej inwestycji, która zmieni oblicze dzielnicy.

 

Gość specjalny na Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2011

 

Podczas Akademii Odpowiedzialnego Biznesu 2011 poświęconej Potrójnej Lini Przewodniej (ekonomii-ekologii i etyce) gościem specjalnym konferencji będzie specjalista z zakresu CSR, prof. Jan Jonker z Nijmegen School of Management w Holandii. Profesor zaprezentuje temat: CSR and the new Bottom Lines of Organizations.

Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z profesorem Janem Jonkerem z Nijmegen School of Management, który przeprowadziła i przetłumaczyła Natalia Ćwik z Forum Odpowiedzialnego Biznesu

http://www.www.odpowiedzialnybiznes.pl/pl/baza-wiedzy/publikacje/artykuly.html?id=4085

 

Jan Jonker jest profesorem w Nijmegen School of Management w Holandii. Od dwudziestu lat prowadzi również własną działalność konsultingową. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na styku zarządzania i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), w szczególności w zakresie rozwoju koncepcji i strategii biznesowych, z naciskiem położonym na implementację. Wśród jego kluczowych zainteresowań znajduje się również rola biznesu we współczesnym społeczeństwie.

Jest autorem 18 książek oraz ponad 120 artykułów.

 

Najnowsze książki prof. Jonkera to: „Management Models for CSR” (Springer, 2006) i „Management Models for the Future” (2009). Jest również autorem kilku stron internetowych z zakresu CSR i zrównoważonego rozwoju.

 

Źródło