LOB
dla studenta

Konkurs Odpowiedzialni 2007

Uczestnicy trzeciej edycji konkursu Odpowiedzialni w roku 2007 stanęli przed zadaniem stworzenia projektu małego przedsiębiorstwa działającego na terenie Polski, które w strategii swojej działalności uwzględniałoby elementy odpowiedzialnego biznesu w odniesieniu do podstawowych obszarów - rynek i produkt, miejsce pracy i pracownicy, ekologia i środowisko naturalne, społeczeństwo. Wyniki ogłoszono podczas uroczystej Gali podsumowującej konkurs, która odbyła się 21 maja w Hotelu Qubus we Wrocławiu.

I miejsce zajęła Natalia Nowak z Katowic, za projekt firmy POP-DEKOR, zajmującej się produkcją artykułów wyposażenia i dekoracji wnętrz.

II miejsce zdobył Jacek Ratajczak z Wrocławia za pomysł na firmę CompU Sp. z o.o., tworzącą rozwiązania informatyczne dla firm i instytucji.

III miejsce zajęła Magdalena Majewska z Warszawy za projekt firmy doradczej Euro Finance, zajmującej się pozyskiwaniem funduszy z UE.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe w postaci książek, zestawu piór i gadżetów ufundowanych przez Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu oraz wydawnictwo Akademii, możliwość udziału w profesjonalnym szkoleniu prowadzonym przez firmę Human Changes Factory oraz płatnej praktyki w firmie PricewaterhouseCoopers.

Podczas Gali o odpowiedzialnym biznesie w polskiej rzeczywistościdyskutowali zaproszeni goście – Ewa Karpińska – Bryke, Członek Zarządu firmy Profes® Centrum Doradztwa i Kształcenia, Waldemar Gronowski – słynny piekarz z Legnicy oraz Marek Ignor – przewodniczący Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miejskiej Wrocławia. Dyskusję prowadziła Justyna Januszewska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Zastanawiano się wspólnie, co w polskich realiach społeczno-prawnych sprzyja odpowiedzialnej działalności biznesowej a co do niej zniechęca, jak spowodować równomierny rozwój odpowiedzialności przedsiębiorców oraz urzędników, w jaki sposób budować wzajemne zaufanie – podstawę dobrych i odpowiedzialnych relacji między wszystkimi uczestnikami życia społecznego.

Więcej informacji o konkursie www.odpowiedzialni.pl

 

 

 

Zadanie:

Stwórz pomysł na – projekt małego przedsiębiorstwa działającego na terenie Polski.

W projekcie tym uwzględnij:

Branżę/profil działalności

Ilość pracowników

Rodzaj klientów

Produkty/usługi firmy

Lokalizację

Założenia finansowe (budżet oraz planowane źródła finansowania)

Strategię na 3 najbliższe lata działania firmy

W strategii tej, biorąc pod uwagę powyższe analizy, uwzględnij elementy odpowiedzialnego biznesu w odniesieniu do podstawowych obszarów:

Rynek i produkt

Miejsce pracy i pracownicy

Ekologia i środowisko naturalne

Społeczeństwo

 

Firmy dla inspiracji:

www.instytut.com.pl

www.profes.com.pl

 

Podpowiedzi do zadania:

Zastanów się, jakie działania na rzecz pracowników i klientów wpisują się w strategię biznesową firmy – co zrobić aby motywować pracowników i jak szczerze dbać o klientów i produkty.

Zastanów się, z kim (z jakimi instytucjami/organizacjami) firma może współpracować, żeby maksymalizować efekty biznesowe i społeczne stworzonej strategii