Newsy

Studencka Konferencja Żywieniowa na SGGW - relacja

30 listopada 2011 odbyła się I Studencka Konferencja Żywieniowa „Wypij Wiedzę Z Nami” organizowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Kierunków Rolniczych i Nauk Pokrewnych IAAS Polska. Mimo, że było to pierwsze takie wydarzenie jakie organizowaliśmy to dumnie możemy stwierdzić, że zakończyło się wielkim sukcesem, „spragnionych” wiedzy słuchaczy nie zabrakło. Patronat nad projektem objęła Liga Odpowiedzialnego

 

 

Na spotkaniu omawiany był wpływ spożycia popularnych, płynnych produktów na organizm człowieka. Od herbaty i kawy zaczynając przez napoje energetyczne i zioła, kończąc na winie i piwie.

 

Na konferencji oprócz pozytywnego efektu ww. produktów na zdrowie, duży nacisk kładziono na uzależnienie jakie mogą wywoływać i zagrożenia z tego płynące o czym uświadamiała nas przedstawicielka firmy Centermed. Bardzo ciekawy wykład na temat napoi energetycznych poprowadziła dr n. o zdrowiu Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia, który wywołał ciekawą i momentami zabawną dyskusję. O winie, jego historii, produkcji oraz gatunkach przedstawiła dr Sylwia Bonin z Wydziału Nauk o Żywności, SGGW. Na pytanie „Czy piwo jest zdrowe?” odpowiedziała Kompania Piwowarska. Oczywiście nie mogło zabraknąć popołudniowej kawy o czym opowiedziała lic. Ewelina Bancerz z Koła Naukowego Żywieniowców i Dietetyków. O suplementach diety opowiedziało Juice Plus. I tak zbliżyła się godzina 17, a więc nie mogło zabraknąć znanego na całym świecie „five o’clock”, na temat herbaty mówili członkowie Koła Naukowego Technologów Żywności w składzie Karolina Kruk, Anna Łyżwa i Anna Kosarzewska. Na wieczorny napar z ziół i miły wykład zaprosiła mgr inż. Magdalena Śledź z Koła Naukowego Technologów Żywności.

 

Patronat nad wydarzeniem objęli Dziekani WNoŻ i WNoŻCziK, Liga Odpowiedzialnego Biznesu oraz pizzeria Dominium.

 

Więcej o projekcie: "Studencka Konferencja Żywieniowa na SGGW"

 

Źródło: IAAS Polska