Newsy

Głosowanie na filmy prezentowane podczas AOB 2011

Filmy prezentowane były podczas Festiwalu Filmowego WatchDocs - Prawa Człowieka w Filmie podczas cyklu: "Pieniądze mają się dobrze".

 

Ziemia cenniejsza niż złoto (Under the Rich Earth)

Reżyseria: Malcolm Rogge

Ekwador, Kanada, 2008, 92 min

Mieszkańcy niewielkiej wioski Junin w ekwadorskiej dżungli stają do walki z kanadyjską korporacją, zamierzającą stworzyć na ich ziemi gigantyczną kopalnię miedzi. Obiecując nowe miejsca pracy i nie stroniąc od przekupstwa, zagraniczni inwestorzy doprowadzają do podziału społeczności na "górników" i "ekologów". Mnożą się kolejne incydenty, których celem jest zastraszenie przeciwników budowy kopalni. Obojętna postawa władz prowadzi do eskalacji konfliktu. W jednej z najbardziej zapadających w pamięć sekwencji filmu banda ochroniarzy wysłanych przez korporację dla uciszenia niepokornych zostaje wspólnymi siłami społeczności wzięta do niewoli podczas brawurowej, ale wolnej od przemocy akcji obywatelskiego oporu. Film Malcolma Rogge to rzadki przykład dokumentu społecznie zaangażowanego wolnego od ideologicznego zacietrzewienia i jednocześnie naprawdę podnoszącego na duchu. Mieszkańcom Junin udało się dokonać rzeczy na pozór niemożliwej: zjednoczyć się i pokonać giganta, dysponującego najpotężniejszą bronią na Ziemi - pieniędzmi.

 

Błękitne złoto (Blue Gold: World Water Wars)

Reżyseria: Sam Bozzo

USA, Kanada, 2008, 90 min

Woda, niegdyś powszechnie uważana za wspólne dobro ludzkości, w coraz większym stopniu staje się towarem - i to coraz bardziej deficytowym. Nad-rozwój rolnictwa i przemysłu w krajach bogatej Północy sprawia, że wody zaczyna po prostu brakować. O wciąż kurczące się zasoby rywalizują międzynarodowe korporacje, prywatni inwestorzy i wielcy gracze na politycznej szachownicy. W sytuacji niedoboru dostęp do błękitnego złota staje się ważną kartą przetargową, przy pomocy której można osiągnąć rozmaite cele. Czy rzeczywiście wojny przyszłości będą się toczyły o wodę? Film Sama Bozzo ukazuje ludzi, którzy na całym świecie walczą o prawo dostępu do wody przy pomocy różnych środków: od protestów w szkołach, poprzez polityczne naciski, aż po boje sądowe i krwawe rewolucje. Niejedna ze starożytnych cywilizacji upadła z powodu nieodpowiedniego zarządzania zasobami wody. Co stanie się z naszą?

 

Za 10 dni, a może za 10 lat... (Dans 10 jours ou 10 ans...)

Reżyseria: Gwenaël Breës

Belgia, 2008, 89 min

Cyniczny, nie pozbawiony humoru dokument Gwenaëla Breësa bez ogródek ukazuje walkę o przetrwanie w centrum Brukseli. W dzielnicy Midi toczy się bowiem wojna o każdy kolejny metr kwadratowy gruntu. Jakie to uczucie, kiedy nagle w łazience znika jedna ze ścian? To oczywiście zapewne tylko przypadek, po prostu nieuważny operator koparki, burzący kamienicę obok, zagapił się na moment i w efekcie tuż obok wanny nagle pojawiła się kilkupiętrowa przepaść. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to wcale przypadkowe wydarzenie, a jeden z wielu sposobów na pozbycie się niewygodnych lokatorów z budynku stojącego na miejscu planowanej inwestycji. Jak uprzykrzyć im życie do tego stopnia, żeby uznali się za pokonanych i wynieśli? Można postawić kontener na gruz tak blisko drzwi wejściowych, że nie da się ich otworzyć, można rozpoczynać i kończyć pracę o nieludzkiej porze... Mieszkańcy domów przeszkadzających developerowi są pozostawieni sami sobie: nie pomoże im ani burmistrz, ani lokalni politycy, ponieważ to właśnie im zależy na nowej inwestycji, która zmieni oblicze dzielnicy.