Newsy

Międzynarodowy projekt edukacji rozwojowej MDG'15

Warsztaty szkoleniowe, warsztaty międzynarodowej współpracy szkół, pokazy filmowe dla szkół oraz zajęcia lekcyjne z filmem na temat Milniejnych Celów Rozwoju - to wydarzenia, które odbędą się w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacji Rozwojowej MDG'15 Fundacji Partners Polska oraz Fundacji HumanDoc skierowanego do nauczycielek, nauczycieli i przyszłych pedagogów. Forum Odpowiedzialnego Biznesu objęło patronatem ten projekt.

 

Dlaczego warto zgłosić się do programu?

 

Współpracując z Fundacją Partners Polska oraz Fundacją HumanDoc nauczyciele i studenci zdobęda niezbędną wiedzę, praktyczne umiejętności oraz atrakcyjne materiały edukacyjne, które pomogą im w przygotowaniu się do realizacji nowej podstawy programowej. Wraz z reformą programową MEN od 2008/2009 roku w nowej podstawie programowej znalazł się szereg treści zobowiązujący nauczycieli do realizowania na swoich zajęciach edukacji globalnej.

W ramach programu studenci i nauczyciele nauczą się, jak przekazać młodzieży informacje o współczesnych wyzwaniach świata, dowiedzą się dlaczego warto poruszać wątki globalne na swoich lekcjach oraz przećwiczą aktywne metody nauczania i pracę z filmem dokumentalnym.

Współpraca w ramach programu MDG’15 jest okazją także do wzbogacenia dokumentacji w teczce awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego.

 

 

 

W tym roku szkolnym organizatorzy zapraszają do udziału w bogatej ofercie bezpłatnych wydarzeń:

 

1. Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli „Twoja szkoła z filmem” organizowane przez Fundację HumanDoc, 21-23 października w Warszawie.

Warsztaty są objęte honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

 

W czasie pierwszych dwóch dni warsztatów uczestnicy poznają metody i techniki aktywnego nauczania a trzeci dzień będzie poświęcony wykorzystaniu filmu jako atrakcyjnego narzędzia edukacyjnego podczas lekcji o globalnym rozwoju. Podczas warsztatów wykorzystane będą 3 filmy dokumentalne, na podstawie których opracowane zostaną materiały do zajęć dla uczestników szkoleń, które odbędą się podczas seansów w Kinotece w listopadzie. Ponadto uczestnicy wypracują autorskie scenariusze lekcji, które w przyszłości posłużą do przeprowadzenia zajęć w szkole oraz będą zamieszczone na płycie DVD.

 

2. Warsztat międzynarodowej współpracy szkół „Wędruj ze swoją szkołą po całym świecie”, 24 października w Warszawie.

 

 

Celem warsztatu jest otwarcie polskiej szkoły na współpracę z krajami rozwijającymi się: przedstawione zostaną korzyści płynące ze współpracy uczniów i nauczycieli ze szkołami w Gruzji, Kenii i w innych krajach oraz porady, jak nawiązać partnerskie relacje. W czasie spotkania omówiony zostanie proces poszukiwania partnerów, możliwości wspólnych działań oraz zasady partnerstwa w projektach rozwojowych.

 

3. Cykl porannych pokazów filmowych dla szkół, organizowany przez Fundację HumanDoc, 12-17 listopada w Warszawie.

 

Warsztaty są objęte honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.

 

W ramach pokazów – dla nauczycieli uczestniczących w październikowych warsztatach „Twoja szkoła z filmem” oraz ich uczniów – uczniowie będą mogli obejrzeć filmy dokumentalne o problemach globalnych i odbędzie się lekcja na podstawie autorskich scenariuszy. Lekcje nagrywane będą na wideo. Darmowe pokazy poranne są także dostępne dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli oraz studentów.

 

 

4. Zajęcia lekcyjne z filmem dokumentalnym na temat Milenijnych Celów Rozwoju, realizowane w szkołach na terenie całej Polski

 

 

Nauczyciel na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych (film, scenariusz lekcji, informacje o realiach życia w slumsie w Afryce) przeprowadzi lekcję dla swoich uczniów.

Film Fundacji Partners Polska „Szkoła z blachy” opowiada o trudnym dostępie do edukacji w slumsach Nairobi w Kenii i przedstawia życie ubogich społeczności odmiennie od naszych wyobrażeń. Film można pokazywać na lekcjach z geografii, WOS, historii, lekcjach wychowawczych albo języków obcych. Zainteresowani nauczyciele wraz ze swoimi uczniami będą mieli okazję nawiązać współpracę ze szkołą kenijską i jej uczniami – bohaterami filmu.

 

 

5. Warsztaty dla nauczycieli oraz przyszłych pedagogów z edukacji globalnej „Naucz się uczyć” prowadzone przez ekspertów z Wielkiej Brytanii, 13-14 lutego 2012 w Warszawie

 

Dwudniowe szkolenie z pedagogami z Wielkiej Brytanii – praktykami specjalizującymi się w edukacji globalnej. Uczestnicy otrzymają niezbędną wiedzę dotyczącą Milenijnych Celów Rozwoju oraz praktyczne wskazówki, jak wprowadzać edukację globalną do zajęć. Najbardziej zaangażowani uczestnicy wyjadą do Czech na spotkanie z innymi nauczycielami oraz zostaną współautorami podręcznika z edukacji globalnej dla licealistów.

 

Rekrutacja trwa do 10 października 2011 r.

 

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego należy jak najszybciej zgłaszać się do programu. Po więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy organizatorzy zapraszają do kontaktu z koordynatorką projektu na adres aleksandra.piotrowska@partnerspolska.pl, pod numer tel. 22 825 40 83 lub na stronę internetową Fundacji.

 

 

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny!

 

Projekt edukacji globalnej MDG’15 jest objęty honorowym patronatem Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz patronatem Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

 

Wydarzenia są organizowane w ramach międzynarodowego programu edukacji globalnej MDG’15 (Millennium Development Goals 2015) finansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz projektu „Ściśle równe szanse. Wzmacnianie potencjału rozwojowego terenów wiejskich Kvemo Kartli, Shida Kartli i Samtskhe – Javakheti” i II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego HumanDOC „Globalny rozwój w kinie” współfinansowanych w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011.

 

Źródło: FOB