Newsy

Fair Trade Day na UE w Katowicach - relacja z wydarzenia

Fair Trade Day odbył się 15 maja na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Organizatorem projektu było Europejskie Centrum Integracji i Rozwoju. Projekt dofinansowany został w ramach programu grantowego Ligi Odpowiedzialnego Biznesu.

 

 

Konferencja rozpoczęła się przedstawieniem działalności Ligi Odpowiedzialnego Biznesu i zaprezentowaniem filmu o LOB, po którym odbył się warsztat na temat Sprawiedliwego Handlu, w którym wzięli udział studenci, licealiści, gimnazjaliści oraz wykładowcy. Prowadzący warsztat - Borys Bińkowski z firmy Szczypta Świata odpowiadał na wszystkie pytania uczestników, których aktywność została nagrodzona upominkami w postaci produktów z certyfikatem Faitrade.

 

Po warsztacie odbył się quiz z wiedzy na temat Fair Trade. Dzięki atrakcyjnym zestawom upominkowym ufundowanym przez firmy proFT, Fair Naturalny oraz Tesco, wiele osób wzięło udział w quizie, któremu towarzyszyło wiele emocji.

 

 

Po wręczeniu nagród i krótkiej przerwie odbyła się prezentacja na temat Miast Sprawiedliwego Handlu, którą poprowadził Pan Tadeusz Makulski z Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu Trzeci Świat i My.

 

 

Po południu rozpoczęła się druga część projektu, która była skierowana do wszystkich zainteresowanych tematem Fair Trade. Uczestnicy mogli skosztować produktów Sprawiedliwego Handlu (kawy, herbaty, cukru, czekolady), jak również przetestować kosmetyki posiadające certyfikat Fairtrade ufundowane przez firmę Fair Naturalny. Odbyła się również prelekcja pt. „Fair Trade w praktyce”, którą wygłosił Pan Tadeusz Makulski. Głos zabrał również Pan Bartłomiej Węgrzyn z firmy Tesco Polska i opowiedział o historii i znaczeniu produktów Sprawiedliwego Handlu w sieci. Obie prelekcje były bardzo ciekawe i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczestników.

 

 

Od rana na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach funkcjonowała też Globalna Wioska, w której można było zobaczyć wystawę zdjęć pt. ”Rzeczywistość krajów Globalnego Południa”, otrzymać materiały edukacyjne i informacyjne na temat Sprawiedliwego Handlu (broszury, ulotki, publikacje), otrzymać listę sklepów oferujących produkty Fairtrade oraz zobaczyć krótkie filmy związane z tematem.

 

 

Fair Trade Day stał się doskonałą okazją do poruszenia tematu Sprawiedliwego Handlu nie tylko na Uniwersytecie Ekonomicznym, lecz również w mediach, ponieważ po pierwszej części prelegenci wzięli udział w nagraniu poświęconego tematyce Sprawiedliwego Handlu.

 

 

Źrodło: informacja organizatorów