Newsy

Olsztyńskie Spotkanie z CSR - relacja z wydarzenia!

Europejskie Stowarzyszenie Edukacji i Rozwoju „PIONIER” dzięki wsparciu finansowemu i merytorycznemu Ligi Odpowiedzialnego Biznesu zorganizowało „Olsztyńskie Spotkanie z CSR”. 24 oraz 25 stycznia odbyły się spotkania ze studentami oraz mieszkańcami Olsztyna wyjaśniające tajniki Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu.

 

Przed spotkaniem w Kortowie, miasteczku uniwersyteckim została przeprowadzona akcja promocyjna wśród studentów. Rozwieszono plakaty, wręczono ulotki. Nie zapomniano przy tym o nowych mediach takich jak Facebook. Stowarzyszenie skorzystało z dobrych kontaktów z miejscowym Uniwersytetem Trzeciego Wieku, aby tą drogą trafić do sporej rzeszy mieszkańców Olsztyna.

 

Studenci swoje spotkanie mieli w studenckim Klubie Strefa, który przyjął tą inicjatywę z otwartymi rękoma. O godzinie 16 rozpoczęły się wystąpienia prelegentów, wśród nich Ambasadora Odpowiedzialnego Biznesu LOB Wojciech Pisarskiego, Animatorki sieci Atomy Marii Rajchel, Asystentki Regionalnego Koordynatora programu „PROJEKTOR –Wolontariat studencki” oraz Koordynatorki projektu „PAS-JA” oraz całego przedsięwzięcia Lidii Szaj. Na początku przedstawiono gospodarzy przedsięwzięcia: ESER „PIONIER” (w jego ramach program PROJEKTOR) oraz LOB, aby następnie przejść do merytorycznej części wystąpienia. Ambasadora LOB oraz Koordynatorka spotkania opowiadali uczestnikom o tym czym jestem CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu), jak się rozwija, jej teorię, aby na końcu przejść do dyskusji na temat tego, co mogą zrobić młodzi ludzie, studenci po wejściu na rynek pracy, aby przedsiębiorstwa w których pracują były bardziej odpowiedzialne społecznie.

 

Krótką relacją z przedsięwzięcia podzielił się wolontariusz Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rozwoju „PIONIER”:

W czwartek 24 stycznia uczestniczyłem w ciekawym spotkaniu dotyczącym CSR. Całość była przedstawiona w nowoczesny i ciekawy sposób, a osoby opowiadające o tym robiły to z zaangażowaniem. Cała trwała 2 godziny i była na wysokim poziomie. Spotkanie było podzielone na kilka części, w których każda z osób mówiących opowiadała o CSR, w różnych jego aspektach. W trakcie spotkania padało wiele pytań, co świadczyło o poziomie zainteresowania. Na koniec przewidziany był konkurs z nagrodami. Sam nie wygrałem, ale mimo to byłem zadowolony z uczestnictwa w takim spotkaniu. Mam też nadzieję, że to nie ostanie wydarzenie z waszej strony, w którym będę miał przyjemność uczestniczyć.

Damian Froń

 

Na zakończenie odbył się konkurs z nagrodami. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie odpowiedzieć na 5 pytań dotyczących tego, co było prezentowane w trakcie spotkania, a na końcu wykazać się kreatywnością we wprowadzaniu CSR w małym przedsiębiorstwie. Zwycięzcami okazały się dwie studentki oraz jeden student Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego. Każdemu z nich wręczono Bon o wartości 50 zł do wykorzystania w sieci sklepów Empik.

 

Następnego dnia, 25 stycznia, o godzinie 12 odbyło się spotkanie z mieszkańcami w siedzibie stowarzyszenia w centrum Olsztyna. ESER „PIONIER” postanowiło nie ograniczać się jedynie do studentów i tylko im przekazać informacje na temat CSR.

 

Na spotkanie stawiła się liczna grupa, która nie wiedziała na początku czym jest „ten cały CSR”. Z każdą minutą, uczestnicy coraz bardziej byli zainteresowani tematyką. Na koniec spotkania wywiązała się dyskusja wśród uczestników, na temat tego czy idea Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu ma sens. Wielu z uczestników pamiętało jeszcze poprzedni system w naszym kraju i nie do końca było przekonanych. W wyniku wymiany zdań, nieprzekonani, zaczęli zmieniać zdanie, aby na koniec niemal jednogłośnie stwierdzić, że CSR to idea warta wprowadzenia w każdym przedsiębiorstwie.

 

Projekt zeralizowano w ramach programu grantowego Pracownia Działań Lokalnych.