Newsy

Warsztat o świadomości konsumenckiej - krótka relacja

Odpowiedzialnie decyduje i odpowiedzialności oczekuje - czyli rola konsumenta.

Pod takim hasłem 3 stycznia odbyły się warsztaty dla licealistów będących podopiecznymi Stowarzyszenia SIEMACHA w Krakowie. Uczniowie dowiedzieli jak mają wpływ na funkcjonowanie firm poprzez decyzje konsumenckie. Zmienili perspektywę i zrozumieli jak wiele mogą zrobić dla siebie, społeczeństwa i środowiska.

Pomimo braku teoretycznej wiedzy, tajemniczy skrót CSR okazała się przyjazny i został prawidłowo zrozumiany już na samym poziomie intuicyjnym. Nie zabrakło również śmiechu i zabawy zakończonej konstruktywnymi wnioskami. Na koniec warsztatów uczniowie z łatwością wykonali zadanie polegające na stworzeniu listy dobrych praktyk, które mogą zaproponować firmy z konkretnych branż. To wyzwanie pozwoliło uczniom odważnie powiedzieć czego oczekują jako  konsumenci od odpowiedzialnych firm i na co zwracają uwagę przy dokonywaniu wyborów.

Z dużym zainteresowaniem spotkały się kampanie społeczne, licealiści szybko poczuli siłę sprawczą takich działań a nawet wyrazili chęć brania udziału w takich inicjatywach proponując konkretne rozwiązania medialne. Z pozoru pierwsze zetknięcie z CSR a praktycznie "otworzenie oczu" na otaczającą rzeczywistość.

Autorka: Wioleta Gaweł, Ambasadorka CSR 2013/2014