Newsy

ZAMIEŃMY TONĘ UBRAŃ NA 100 DRZEW!

Wszyscy mamy realny wpływ na środowisko i możemy je skutecznie chronić. Co roku tony tekstyliów kończą na wysypiskach odpadów, podczas gdy aż 95% z nich nadaje się do ponownego użytku.

Fundacja HUSH Warsaw i H&M Conscious od początku maja zbierały niechciane ubrania w ramach akcji „Nie dajmy się zmarnować się modzie”. Za torbę ubrań można było dostać bilet wstępu na targi HUSH Warsaw i kupon zniżkowy do H&M.

Ostatecznie udało się nam się zebrać ponad 1500 kilogramów niechcianych tekstyliów, które teraz „oddadzą” tlen wszystkim mieszkańcom Warszawy. Jak to możliwe? Po prostu żadna z nas nie lubi jak coś się marnuje a jeśli dodatkowo można wytworzyć nową jakość z czegoś co pozornie wydaje się bezużyteczne, to wszyscy jesteśmy wygrani. Doskonale rozumiemy się pod tym względem z naszym Sponsorem- firmą H&M, który widzi ogromny sens w działaniach o charakterze ekologiczno- społecznym- mówią Anna Pięta i Magda Korcz- członkinie zarządu Fundacji HUSH Warsaw.

Każdy może mieć wpływ na poprawę jakości życia w mieście a zasady zrównoważonego życia i troski o środowisko nie muszą być tylko standardem ISO a stają się codzienną i przyjemną praktyką- mówi Grzegorz Młynarski z pracowni Kwiatkibratki.

Kooperacja z H&M Conscious i pracownią Kwiatkibratki pozwoliła nam podarować Warszawie 100 drzew, które poza tym, że w przyszłości dostarczą tlen, korzystnie wpłyną również na nasze samopoczucie. Udowodniono, że patrzenie na zieleń uwalnia serotoninę i dopaminę do mózgu, co zapobiega depresji, łagodzi lęki i sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Realnie udało się przetworzyć ubrania na tlen, w co wielu na początku nie wierzyło. W akcji udział wzięły osoby prywatne, ale też ośrodki kultury, szkoły a nawet jednostka straży pożarnej. Nie wszystkim obojętne jest ich najbliższe otoczenie i takim podejściem chcemy zarażać.

 FAKTY:

  • Jedno dorosłe drzewo (25 metrów wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne.
  • Średnio typowe drzewo absorbuje odpowiednio 1 tonę CO 2 na każdy m 3 sześcienny przyrostu, produkuje przy tym 727 kg życiodajnego tlenu.
  • 1 m 2 powierzchni liściowej drzew i krzewów dostaje się do powietrza atmosferycznego w ciągu okresu wegetacyjnego od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu.
  • Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia.
  • Zanieczyszczenia powietrza, które absorbują drzewa: tlenki węgla, ozon, dwutlenek siarki.

Informacje o akcji opublikowane na dedykowanych podstronach:

KWIATKIBRATKI

HUSHWARSAW

HUSH prezentacja conscious