Newsy

W dniach 26-27 maja Ambasadorzy CSR wzięli udział w trzecim spotkaniu w ramach 14. edycji Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Jego gospodarzem był Bank BGŻ BNP Paribas, Opiekun ścieżki edukacyjnej „Zarządzanie a CSR”.

III zjazd rozpoczęliśmy spotkaniem z Marią Krawczyńską – ekspertem ds. społecznej odpowiedzialności biznesu Banku BGŻ PNP Paribas oraz Alumnem Ligi Odpowiedzialnego Biznesu. Przebiegło ono pod hasłem „Na czym polega odpowiedzialność Banku w zmieniającym się świecie? Strategia CSR, Polityki w sektorach wrażliwych i rola CSR w rozwoju organizacji”. W trakcie spotkania poznaliśmy wiele interesujących faktów na temat specyfiki działań CSR w Banku. Mogliśmy również spróbować swoich sił w debacie oksfordzkiej na temat „CSR to się nie opłaca”. Było to wyzwanie niełatwe, ale zarazem bardzo ciekawe. Obie grupy wypadły świetnie, a dzięki formie debaty zdobyliśmy nowe doświadczenia i praktyczne umiejętności. Następnym punktem pierwszego dnia zjazdu było spotkanie z Kingą Pańczyszyn – osobą niezwykle zaangażowaną w działania społeczne, odpowiedzialną za zarządzanie projektami społecznymi Fundacji BGŻ BNP Paribas. Warsztat „Od poczucia sensu do zaangażowania – fundacja korporacyjna a employee engagement” był okazją do poznania od podszewki działań Fundacji i przekonania się, jak pozornie niewielkie działania mogą zarówno zmieniać świat biznesu, jak i wpływać na całe społeczeństwo. Po pysznym obiedzie czekał nas następny punkt programu – wyjście-niespodzianka. W jej ramach odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Była to okazja do refleksji i przemyślenia wciąż żywej historii. Wizyta w POLIN wywarła na duże wrażenie. Ukazała nam, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka, a także pamięć o historii.

Wieczorem udaliśmy się do Kuchni Konfliktu, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pysznymi potrawami z wielu stron świata. Przekonaliśmy się, jak można połączyć inspiracje płynące z różnych kultur i stworzyć coś niezwykłego. Restauracja zatrudnia bowiem migrantów i uchodźców w trudnej sytuacji życiowej. Ma to na celu pomoc w ustabilizowaniu sytuacji życiowej oraz integracji z polskim społeczeństwem. Wizyta w Kuchni Konfliktu była więc okazją, by w praktyce przekonać się, w jaki sposób można łączyć cele biznesowe ze społecznymi.

Drugi dzień zjazdu rozpoczął się spotkaniem z Moniką Janusz, wieloletnim pracownikiem Banku BGŻ BNP Paribas, ekspertem do spraw zarządzania zmianą. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Zarządzanie zmianą w Banku”. Mieliśmy sposobność dowiedzieć się więcej na temat fuzji. Sami mogliśmy także zaproponować sposoby wdrażania zmian.

Następnie spotkaliśmy się z Karolem Krzyczkowskim z Forum Odpowiedzialnego Biznesu, który przybliżył nam tematykę społecznego zaangażowania pracowników oraz w bardzo ciekawy sposób wyjaśnił dylematy związane z postrzeganiem wolontariatu. Po pysznym obiedzie spotkaliśmy się z Alicją Michalską, przedstawicielką Ministerstwa Finansów, z którą rozmawialiśmy o CSR w administracji publicznej. Alicja Michalska przedstawiła nam, w jaki sposób w Ministerstwie Finansów rozwijane są działania z zakresu CSR oraz jak ważne jest zaangażowanie pracowników, którzy sami pragną realizować inicjatywy społecznie zaangażowane. III zjazd zakończył się podsumowaniem, podczas którego omówiliśmy swoje wrażenia z poszczególnych warsztatów oraz podzieliliśmy planami na przyszłe działania jako Ambasadorzy CSR. Spora dawka wiedzy oraz praktycznych umiejętności z pewnością przyda nam się w realizowaniu kolejnych inicjatyw.

Na ostatnim zjeździe Ambasadorów CSR spotkamy się 23 – 24 w czerwca w Sopocie, gdzie gościć nas będzie ERGO Hestia, Opiekun ścieżki „Miejsce pracy”. Do zobaczenia!