Newsy

Poznański Teatr Ósmego Dnia nie spuszcza z tonu. Patrycja Sawickia odważnie wzięła na warsztat stażystów na bezpłatnych stażach, dając wyraz swojemu sprzeciwowi wobec nieuczciwości pracodawców. 2 grudnia odbyła się premiera spektaklu społecznie zaangażowanego "Simy na stażu”.

simyTrójka aktorów podjęła nielada wyzywanie, wykreowania przez siebie postaci. Ewelina Gnysińska, Krzysztof Brzazgoń oraz Marcin Zarzeczny, wcielili się w bohaterów dzieci wolności, urodzonych po 1989 roku, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z licznych, kolejno odbywanych staży. Główną inspiracją do stworzenia scenariusza, były historie opowiedziane przez studentów oraz próba opisu ich rzeczywistości, łudząco przypominającej komputerową grę bez końca – „The Sims”.

Może i nie wszystko w "Simach na stażu" jest doskonałe, bezbłędne i kolorowe. Ale zmieniają i to na lepsze. Podobnie z resztą jak tysiące młodych ludzi, którym nieco brakuje okrzesania, ale nie brakuje otwartości, ambicji czy chęci do pracy. W finałowej scenie padają, wymierzone w instytucje kultury, żerujące na stażystach i wolontariuszach, wypowiedziane przez widza słowa „Czy wam nie wstyd”?!

Patrząc na minione dwadzieścia sześć lat historii Polski, z jej kłopotami, sporami, kontrowersyjnymi decyzjami, zauważyć możemy, z jakim trudem zdajemy ten rozpoczęty wtedy egzamin.

Zofia Frąckowiak

Ambsadorka Ligi Odpowiedzialnego Biznesu